Losen
  • Portal
  • Søk
    v
  • Mine lån
  • Utlån
  • Innlevering
  • Gi vurdering
  • Marcdata
  • RIS
Tittel:Prosedyrearbeid – fortsatt meningsløst mangfold? : om arbeid med fagprosedyrer i helseforetak i Norge
Signatur:Elektronisk dokument
Ansvar:Grete Strand
Forfatter:Strand, Anne
Materialtype:Elektronisk dokument
Utgitt:Oslo : Universitetet i Oslo. Det medisinske fakultet. Institutt for helse og samfunn, 2016
Omfang:31 s.
Emneord:Helseforetak / Kunnskapsbasert praksis / Kunnskapsproduksjon / Kvalitetssystemer / Metoder / Prosedyrer / Retningslinjer / Spesialisthelsetjenester / Spørreundersøkelser
Note:Masteroppgave. Universitetet i Oslo. Det medisinske fakultet. Institutt for helse og samfunn, 2106.
Innhold:Antallet fagprosedyrer har siden 2009 økt fra ca 46 000 til ca 99 000. Kvaliteten på prosedyrene er uviss, ettersom ca 40 % svarer at kvaliteten på innholdet i de faglige prosedyrene ikke vurderes systematisk. Ca 60 % av helseforetakene svarer at de ikke måler bruk av prosedyrene, og det er derfor usikkert på hvilken måte og hvor mye prosedyrene blir brukt. Nesten 35 % av helseforetakene svarer at de ikke stiller krav til metode for utarbeidelse av de faglige prosedyrene.
Dersom fagprosedyrer skal bidra til mer lik praksis, er det flere av resultatene i undersøkelsen som bør forbedres. Det er bl.a. nødvendig med en mer systematisk tilnærming for å sikre seg at viktige prosedyrer følger bestemte metoder i utarbeidelsen, ellers vil man ikke kunne endre praksis når ny forskning foreligger. Å gjøre systematiske litteratursøk når man skal lage en ny prosedyre eller oppdatere en gammel, vil kunne gi ny innsikt i faget, forbedre behandlingsmetoden og dermed forbedre kvaliteten på helsetjenesten som utføres.
Eier:HELSTILS
Vurdering:
URL:https://smhbloggen.files.wordpress.com/2017/02/masteroppgave-grete-strand.pdf