Søk i Vik folkebibliotek
  • Portal
  • Søk
    v
  • Treffliste
  • Mine lån
  • Utlån
  • Innlevering
  • v
  • Gi vurdering
  • Reserver
  • Fjernlån
  • Marcdata
  • RIS
  • Send melding
Tittel:Når alt kommer til alt
Ansvar:Simone de Beauvoir ; til norsk ved Bente Christensen
Forfatter:Beauvoir, Simone de / Christensen, Bente / Beauvoir, Simone de / Beauvoir, Simone de
Materialtype:bok
Signatur:fv
Utgitt:2024
Omfang:548 sider
ISBN/ISSN:9788256029112
Klassenummer:848.914
Personer som emne:Beauvoir, Simone de. 1908-1986
Eier:Vik folkebibliotek
Eksemplar:1. (1 tilgjengelige)
Forlagets omtale: «Jeg har ikke vært en virtuos skribent. Jeg har ikke som Virginia Woolf, Proust og Joyce gjenskapt følelsenes spill og fanget den ytre verden i ord. Men det var heller ikke min hensikt. Jeg ville få meg selv til å eksistere for de andre, ved å kommunisere til dem på den mest direkte måten, hvordan mitt eget liv smakte: det har jeg nesten lykkes med. Jeg har solide fiender, men jeg har også fått mange venner blant mine lesere. Det var alt jeg ønsket.»
Dette er fjerde og siste bind av Simone de Beauvoirs memoarer. Mens de andre tre bindene tar for seg begivenhetene i kronologisk rekkefølge, er dette bindet bygd opp tematisk. Her får vi – ofte nådeløse – portretter av venner og bekjente, parafraser av bøker hun har likt godt, omtale av teaterforestillinger, filmer, og bildende kunst, og av musikk, som hun ble interessert i nokså sent i livet. Simone de Beauvoir og Sartre ble etter hvert viktige politiske aktører: Her beskrives deres møte med Khrusjtsjov i Sovjet i 1963, deltakelsen i Russell-tribunalet om Vietnam-krigen i 1966–67,
reis­en til Egypt, Israel og Palestina i 1967 og støtten til mao­istene og de radikale studentene i Paris, blant annet i mai 1968.
Omtale levert av Den norske Bokdatabasen®


EksemplarStatusNoteEierPlasseringBindHylleFrist
1.exTilgjengeligVik folkebibliotekVik folkebibliotekfv

Vurdering: