Losen
  • Portal
  • Søk
    v
  • Treffliste
  • Mine lån
  • Utlån
  • Innlevering
  • Gi vurdering
  • Marcdata
  • RIS
Tittel:The prevention of harmful sexual behaviour in people with intellectual disabilities : a mixed methods approach
Signatur:Elektronisk dokument
Ansvar:Gøril Brevik Svae
Forfatter:Svae, Gøril Brevik
Materialtype:Elektronisk dokument
Utgitt:Oslo : University of Oslo. Institute of Clinical Medicine, 2025
Omfang:146 s.
Emneord:Atferd / Forebygging / Samarbeid / Seksualitet / Seksuell utnytting / Seksuelle overgrep / Skadevirkninger / Utviklingshemming
Note:Doktorgradsavhandling
Forebygging av skadelig seksuell atferd hos personer med utviklingshemming: Viktigheten av kunnskap og samarbeid
Noen mennesker med utviklingshemming er i risiko for å bli utsatt for skadelig seksuell atferd eller utsette andre for det. Økt seksualkunnskap og bedre samarbeid mellom ulike instanser kan forebygge skadelig seksuell atferd hos denne gruppen.
I sin avhandling: The prevention of harmful sexual behaviour in people with intellectual disabilities, har Gøril Brevik Svae sammen med kolleger, utforsket sårbarhetsfaktorer som kan gjøre personer med utviklingshemming sårbare for både å oppleve og utvise skadelig seksuell atferd. Et viktig funn er at mennesker med utviklingshemming ønsker romantiske relasjoner, men møter utfordringer på grunn av mangel på seksualkunnskap som kan gjøre de sårbare for overgrep. Ved å kartlegge seksualkunnskap hos mennesker med utviklingshemming med kartleggingsverktøyet SexKunn ble kunnskapshull identifisert. Resultatene viser behovet for bedre opplæring for personer med utviklingshemming, da dette kan bidra til å redusere risikoen for skadelig seksuell atferd.
I tillegg avdekket forskningen at ulike etater som helsevesenet og rettssystemet har mangel på kunnskap og samarbeid seg imellom, noe som gjør det vanskeligere å gi effektiv støtte. Manglende retningslinjer og samarbeid bidrar til at personer med utviklingshemming ikke får den hjelpen de trenger for å utvikle en sunn seksualitet.
Hovedbudskapet fra studien er at ved å øke kunnskapen og forbedre samarbeidet mellom ulike etater, kan vi bedre beskytte mennesker med utviklingshemming mot skadelig seksuell atferd. Med bedre kunnskap kan vi forhindre at mennesker med utviklingshemming blir utsatte eller utsetter andre for uønsket seksuell atferd. Dette vil ikke bare fremme deres rett til en sunn seksualitet, men også gi dem et tryggere og mer selvstendig liv.
Eier:HELSTILS
Vurdering:
URL:https://www.duo.uio.no/handle/10852/117362