Losen
  • Portal
  • Søk
    v
  • Treffliste
  • Mine lån
  • Utlån
  • Innlevering
  • Gi vurdering
  • Marcdata
  • RIS
Tittel:Idealer og realiteter i forvaltningen av arbeidsrettede tiltak i Nav : ligger forskningskunnskap til grunn for tiltaksbruken i Nav?
Signatur:Elektronisk dokument
Ansvar:Knut Fossestøl... et. al.
Forfatter:Fossestøl, Knut
Materialtype:Elektronisk dokument
Utgitt:Oslo : Arbeidsforskningsinstituttet (AFI), 2016
Omfang:145 s.
ISBN/ISSN:978-82-7609-379-7
Serie:AFI-rapport ; 2016:07
Emneord:Arbeidsavklaringspenger / Effektevaluering / Kompetanse / Kompetansebehov / Kunnskapsbasert praksis / Kunnskapshåndtering / Kunnskapsoppsummering / Kunnskapsutvikling / Nav / Sosiale tjenester / Statlig styring / Tiltaksarbeid
Innhold:Prosjektet har sett på tiltaksstyringen i Nav og kartlagt hva som ligger til grunn for tiltaksbruken i Nav. I tillegg har vi gjort en litteraturstudie om effekter av arbeidsmarkedstiltak, samt en registerdatabasert studie for å se på utvikling i brukerbefolkningen, samt i tiltakssammensetningen over tid. Prosjektet er utført som et samarbeid mellom Arbeidsforskningsinstituttet (AFI) og Proba Samfunnsanalyse (Proba).

Viktige funn er at utviklingen i tiltakssammensetningen ikke samsvarer med kunnskapen om effekter, og at en viktig årsak til dette synes å være knyttet til trekk ved tiltaksstyringen (målstyringen), som beskrives som lite forutsigbar og for detaljert. Resultatet av dette er at kunnskap (og behov) i mindre grad enn ønsket ligger til grunn for de beslutninger som fattes.
Eier:HELSTILS
Vurdering:
URL:http://www.hioa.no/Om-HiOA/Senter-for-velferds-og-arbeidslivsforskning/AFI/Publikasjoner-AFI/Idealer-og-realiteter-i-forvaltningen-av-arbeidsrettede-tiltak-i-Nav